wtorek, 29 listopada 2016

Carlsen - Karijakin o koronę szachową. Jutro!

Obecne mistrzostwa, które odbywają się w Nowym Jorku, pobiły rekord pod względem liczby kibiców. Transmisje rozgrywek online co sekundę obserwuje ponad dwa miliony osób z dwustu krajów świata. Próba Siergieja Kariakina przywiezienia z powrotem do ojczyzny „szachowej korony" również w Rosji wywołała prawdziwy szał. 

Siedem partii zakończyło się remisem. Ósmą wygrał czarnymi Siergiej Kariakin. Dotychczasowemu mistrzowi świata udało się odegrać dopiero w dziesiątej partii, do tego grał białymi figurami. Nigdy nie przytrafiało mu się nic podobnego. W świecie szachowym Carlsen uważany jest za geniusza i „maszynę". 

30 listopada Kariakin i Carlsen rozegrają cztery pojedynki w szachach szybkich z ograniczeniem czasu do 25 minut plus 10 sekund na ruch dla każdego z zawodników. Jeśli szachy szybkie nie wyłonią zwycięzcy, to Rosjanin i Norweg rozegrają jeszcze dwie pięciominutowe partie „szachów błyskawicznych". Jeśli będzie to konieczne, odegrają jeszcze cztery mecze „błyskawiczne", które będą składać się z dwóch takich partii.

8 partia: wygrana Karjakina czarnymi 
W przypadku remisu losy pojedynku o koronę szachową  rozstrzygnie tzw. „Armagedon". Chociaż taką partię równie dobrze można by nazwać „rosyjską ruletką". Kolor figur dla graczy zostanie wybrany losowo. Białe mają 5 minut, a czarne 4 minuty z doliczeniem 3 sekund na każdy ruch. Remis zaliczany jest na korzyść czarnych figur. Oznacza to, że jeśli porównamy rozgrywkę do „rosyjskiej ruletki", rywale będą kręcić na zmianę bębenek dopóty, dopóki jeden z nich nie zostanie w końcu „zabity". A ten, kto „przeżyje", zostanie zwycięzcą w tej walce. Tylko dlatego, że udało mu się przeżyć.

https://pl.sputniknews.com/swiat/201611294321010-kariakin-carlsen-armagedon/

4 komentarze:

 1. Aksimia ale przecie to Ukrop z pochodzenia:) Kibicujesz?

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurza twarz, co ty mówisz, skąd wiesz że ukrop?

  OdpowiedzUsuń
 3. Tylko sobie żartuję:) Przecież urodził się na Ukrainie, która jest teraz Rosją albo Ukrainą, jak kto woli.

  OdpowiedzUsuń
 4. kurcze taka nerwówka ten mecz, nie spodziewałam się takich emocji

  OdpowiedzUsuń