czwartek, 29 grudnia 2016

Kissinger, Putin i nowy porządek polityczny

Powoli wchodzi w życie nowy porządek polityczny świata. Objęcie prezydentury przez Trumpa umożliwi jego realizację. Wiemy już że Henry Kissinger, który będzie doradcą nowego prezydenta USA, zaproponował wstępne ramy tego układu.
Wiemy, że od początku swojej kampanii Trump nastawiał się konfrontacyjnie do Chin i przyjacielsko do Rosji. USA chce zyskać w Rosji partnera przeciwko Chinom. Rosja ma dostać za to kontrolę nad swoją tradycyjną strefą wpływów. Ta strefa to nie tylko byłe republiki radzieckie, Ukraina, ale też w pewnym stopniu, przy gasnącej roli UE, kraje dawnego RWPG, m.in. Polska, Węgry, Bułgaria itd.
Wydaje się że jednocześnie, oprócz środkowo - wschodniej Europy USA odpuszczą Rosji i Syrię. Właśnie nadchodzą komunikaty prasowe że Putin kończy wojnę w Syrii i wraz z Turcją i Iranem przystępuje do określenia nowych stref wpływów w Syrii. 


Turcja zajęła już północną cześć Syrii i nie chce dopuścić do powstania tam Kurydstanu. Assad ma zostać na stanowisku prezydenta i być formalnym zwierzchnikiem administracyjnym obszaru Syrii. Armia syryjska nie jest w stanie obronić jednolitości państwa dlatego podział na jakieś strefy jest nieunikniony i Assad będzie musiał go zaakceptować.
http://svpressa.ru/war21/article/163503/

Czy Rosja będzie chciała zaakceptować ten plan? Chiny są dla Rosji partnerem geograficznie i gospodarczo bliskim, stałym, pewnym. Partnerem uczciwym, który dotrzymuje słowa, umowy gospodarcze o budowę gazociągów i arendy ziem pogranicznych zawarte zostały na dziesiątki lat na przód. 

Przy czym to co ma Rosja "dostać" od USA prędzej czy później samo by jej przypadło tj. wpływy w Syrii czy na Ukrainie, a pro - rosyjskie elity w Europie, które doszły do władzy w Bułgarii i Mołdawi a w przyszłości we Francji i tak będą realizować nową, przyjazną Rosji politykę. Najbliższe tygodnie pokażą czy Rosja przyjęła ofertę Kissingera. 
https://pl.sputniknews.com/polityka/201612274513045-Kissinger-Rosja-USA-stosunki-plan/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz